Plastrowanie, czyli kinezjotaping jest techniką, którą bardzo powszechnie stosują sportowcy i fizjoterapeuci w celu skuteczne leczenia dolegliwości ze strony stawów i mięśni. Ich wykorzystanie pozwala na złagodzenie dolegliwości bólowych, zniesienie obrzęków, a także poprawienie krążenia. Na czym dokładnie polega ta metoda i jak może przyczynić się do zabezpieczenia stawów?
Co to takiego i jak działa?
Kinesiotapig to plastrowanie dynamiczne. Uznaje się je za nowoczesną metodę fizjoterapeutyczną, która pozwala na leczyć dysfunkcje występujące w obrębie mięśni oraz stawów. Wybrane partie ciała specjalista okleja specjalnie do tego przystosowanymi bawełnianymi plastrami kinezjologicznymi. Mają one właściwości zbliżone do ludzkiej skóry. Plastrowanie doskonale sprawdza się w kontekście łagodzenia dolegliwości bólowych, a także poprawia funkcjonowanie struktur mięśniowo-powięziowych. Znajduje się na nich cienka warstwa kleju, który jest hipoalergiczny i aktywowany pod wpływem ciepła. Pozwala to na ich doskonałe utrzymywanie się na skórze i niewywoływanie podrażnień.
Tapy są dość elastyczne, dzięki czemu nie ograniczają nam ruchów, są również wodoodporne i z powodzeniem utrzymują się nawet przez 10 dni. Ich wykorzystanie może przyczyniać się do przywrócenia prawidłowych pozycji powierzchni stawowych, co wpłynie na poprawę ich możliwości motorycznych. Stosowane są więc jako skuteczna metoda rehabilitacyjna.
Czemu warto zdecydować się na plastrowanie?
Metoda ta jest wysoce skuteczna, łagodzi ból i przyczynia się do lepszej regeneracji i przywracania sprawności układu ruchu. Jednocześnie należy wskazać, że jest całkowicie bezpieczna, a naklejone plastry nie wywołują nawet podrażnień na skórze. Początkowo stosowane były jedynie przez sportowców, jednak zdecydowanie rozpowszechnili oni ich stosowanie i obecnie można mówić, że stały się osobną dziedziną fizjoterapii, która cieszy się uznaniem wielu osób, które na co dzień mają do czynienia z aktywnością fizyczną na różnym poziomie.