Jeśli standardowe metody leczenia urazów ortopedycznych, a także długa i żmudna rehabilitacja nie przynoszą oczekiwanych rezultatów, warto sięgnąć po innowacyjną terapię, jaką jest zastosowanie osocza bogatopłytkowego w leczeniu urazów ortopedycznych. Sprawdź, czym jest osocze bogatopłytkowe, jaki jest mechanizm jego działania, a także, w terapii których schorzeń ortopedycznych sprawdza się najlepiej.
Czym jest osocze bogatopłytkowe i jak działa?
Osocze bogatopłytkowe stanowi frakcję osocza, charakteryzującą się koncentracją płytek krwi na poziomie powyżej wartości referencyjnych. Osocze bogatopłytkowe otrzymuje się poprzez wirowanie krwi pełnej, a następnie oddzielanie poszczególnych jej elementów w zależności od ich wagi. W efekcie osocze bogatopłytkowe zawiera minimalne ilości białych i czerwonych krwinek. Może mieć formę:
- iniekcyjną,
- żelu fibrynowego.
Aktywowane płytki krwi w osoczu bogatopłytkowym uwalniają czynniki wzrostu, w tym czynnik insulinopodobny, śródbłonkowy naczyniowy, transformujący, pobudzający fibroblasty, płytkowy, hepatocytowy oraz naskórkowy, przez co skutecznie leczą różnego rodzaju urazy ortopedyczne, regenerując stawy.
Osocze bogatopłytkowe a zmiany zwyrodnieniowe kolana
Jednym z urazów ortopedycznych, w przypadku których doskonale sprawdza się oferowana w naszym gabinecie ortopedycznym terapia osoczem bogatopłytkowym są zmiany zwyrodnieniowe kolana. Osocze będzie przydatne zarówno w początkowym stadium choroby, jak i na jej późniejszym etapie, gdy zmiany są zbyt zaawansowane, aby pacjent kwalifikował się do leczenia operacyjnego. Wówczas terapia osoczem ma na celu przede wszystkim redukcję bólu oraz poprawę funkcjonowania stawu. Aby dodatkowo nawilżyć staw i oraz ochronić tkanki chrzęstną oraz miękką przed urazami mechanicznymi, razem z osoczem stosuje się kwas hialuronowy.
Terapia osoczem bogatopłytkowym w uszkodzeniach ścięgien
Terapia osoczem bogatopłytkowym jest równie skuteczna w uszkodzeniach ścięgien oraz przyczepów kostnych, powstających na skutek zbyt intensywnej aktywności fizycznej, zarówno u sportowców zawodowych, jak i amatorów. Miejscowe podawanie osocza zaleca się w przypadku trwającego ponad trzy miesiące przewlekłego uszkodzenia ścięgna, przy czym terapia nie jest wskazana, jeśli u pacjenta występują ostre stany zapalne lub zapalne urazy ścięgien. Osocze bogatopłytkowe pozytywnie wpływa na gojenie się ścięgna, gdyż jest bogate w czynniki wzrostu, a także przyczynia się do lepszej syntezy kolagenu.
Warto również wspomnieć o terapeutycznym działaniu osocza bogatopłytkowego w przypadku uszkodzeń kości, zwłaszcza złamań otwartych oraz dużych ubytków kostnych. Osocze wspomaga przebudowę kostną, w efekcie skutecznie przyspieszając zrastanie się kości.