W chorobie zwyrodnieniowej stawów towarzyszą dolegliwości bólowe, które spowodowane są najczęściej zanikaniem kwasu hialuronowego. Najlepszą metodą w leczeniu jest wiskosuplementacja.
Kwas hialuronowy w ortopedii
Kwas hialuronowy najczęściej stosowany jest w medycynie estetycznej. Służy do zabiegu wypełniania zmarszczek, bruzd nosowo-wargowych oraz powiększania ust. Na rynku znajduje się bardzo wiele różnego rodzaju kremów, które zawierają kwas hialuronowy, zapobiegają szybkiemu starzeniu się skóry. Wykorzystywany jest również w ortopedii w leczeniu osteoporozy, stanów zwyrodnieniowych stawów oraz reumatyzmie. Powoduje wzrost lepkości płynu stawowego, dlatego stosuje się go w terapii po wykonanej artroskopii stawu. Zawsze należy pamiętać, że dolegliwości mogą mieć poważniejsze przyczyny, dlatego warto skorzystać z porady lekarza ortopedy. Leczeniem schorzeń narządów ruchu zajmuje się doktor Jacek Osuch prowadzący gabinet urazowo-ortopedyczny. Każdy specjalista ma wszechstronną wiedzę zawodową i wieloletnie doświadczenie.
Na czym polega wiskosuplementacja stawów?
Choroba zwyrodnieniowa stawów ma charakter przewlekły. Powstaje na skutek zwyrodnień w obrębie tkanki chrząstnej stawowej, co powoduje ograniczenie ruchomości. Najczęściej atakuje kolana, biodra i kręgosłup. Najbardziej narażeni są pacjenci mało aktywni fizyczne, prowadzący siedzący tryb życia, cierpiący na otyłość, a nawet uprawiający sport wyczynowo. Nie należy bagatelizować pierwszych objawów choroby. Nieleczona pogarsza jakość życia, a z czasem odczuwalny jest silny ból chorych stawów. Bardzo popularna metoda leczenia jest wiskosumplementacja. Zabieg umożliwia sprawne funkcjonowanie stawów. Polega na wstrzyknięciu kwasu hialuronowego do stawu, w tygodniowych odstępach, Najczęściej przyjmuje się od 3 do 5 zastrzyków, jednak to lekarz decyduje o ich ilości. Wiskosulementacja jest zabiegiem bezbolesnym, niemającym skutków ubocznych. Jej efekty u każdego pacjenta mogą być różne, zależy to od zaawansowania choroby oraz wieku pacjenta.