Zabiegi ortopedyczne mogą dotyczyć różnych części ciała. Jednym z nich jest niewątpliwie kolano. Problemy ze stawem znajdującym się w tej okolicy mogą mieć szczególnie te osoby, które wykonują swoją pracę na stojąco i w związku z tym narażone są na długi wysiłek nóg bez odpoczynku. Nie jest to jednak oczywiście jedyna przyczyna kłopotów ze stawem kolanowym. Mogą mieć je również osoby, które uległy nieprzewidzianym wypadkom bądź nabawiły się infekcji.
Jeżeli problemy ze stawem kolanowym są na tyle poważne, że nie pomaga na nie żaden w miarę łagodny sposób, pozostaje przeprowadzić zabieg endoprotezoplastyki stawu kolanowego. Polega on na wszczepieniu sztucznego stawu, który swoim rozmiarem oraz kształtem jak najbardziej odpowiada potrzebom chorej osoby. Jest to jedyna w swoim rodzaju szansa na przywrócenie nogom sprawności nawet wtedy, jeżeli doszło do poważnego uszkodzenia.
Charakterystyka zabiegu endoprotezoplastyki stawu kolanowego
Mimo że zabieg endoprotezoplastyki stawu kolanowego ma dość poważny charakter, to nie jest on skomplikowany, jeżeli chodzi o wykonanie. W dodatku towarzyszy mu zawsze znieczulenie – bądź to ogólne, bądź to rdzeniowe. W związku z tym zabieg mimo dość znacznej ingerencji w organizm pacjenta jest bezbolesny. Jedynym uciążliwym skutkiem ubocznym, który czeka osobę poddaną zabiegowi, jest konieczność przejścia kilkumiesięcznej rehabilitacji.
Zabieg endoprotezoplastyki stawu kolanowego trwa maksymalnie dwie godziny. Rozpoczyna się od znieczulenia, po którym następuje otwarcie kolana. Robione jest to od przodu. Żeby było możliwe zamontowanie endoprotezy, potrzeba najpierw usunąć zniszczone części uszkodzonego stawu. Kiedy jest już to zrobione, mocuje się próbny staw, aby upewnić się w tym, że pasuje on do warunków pacjenta. Na koniec, po założeniu endoprotezy, wstawia się zaś dreny, które są odpowiedzialne za odprowadzenie nadmiaru krwi. Ostatnim etapem zabiegu endoprotezoplastyki stawu kolanowego jest wykonanie zszycia.